gplus facebook youtube klubmo

Wiosenne choroby roślin ozdobnych w ogrodzie - opryski!

Wydrukuj Email
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Wiosenne choroby roślin ozdobnych - opryski

Jak radzić sobie z podstawowymi chorobami wczesnowiosennymi roślin ozdobnych w ogrodzie?

Choroby grzybowe występujące na roślinach ozdobnych w ogrodach często psują nam wiosenny nastrój i zmuszają do wytężonej pracy w ogrodzie. Prześledźmy zatem, co może zaatakować nasze rośliny i jak walczyć o ich zdrowie:

Byliny i trawy ozdobne: 

Szara pleśń – najczęściej pojawia się na wierzchołkach liści, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 4oC, które w wyniku tego brązowieją. Z czasem nekroza postępuje na całej blaszce liściowej. W późniejszym okresie pojawiają się szare skupienia zarodników grzyba. Zaatakowane rośliny należy opryskać mieszanką preparatów Sarfun 500 SC i Ravrol Flo 255 SC.

Fuzarioza – rozwija się w temp. powyżej 10oC i wysokiej wilgotności powietrza. Wtedy to następuje zarażenie i rozwój zgnilizny. Na pędach można zauważyć brązowe, rozszerzające się plamy, a na porażonych tkankach widoczne staje się białawy lub różowy nalot. Zaatakowane rośliny należy opryskać mieszanką preparatów Sarfun 500 SC i Ravrol Flo 255 SC.

Rdza – na dolnych liściach rojników (Sempervivum sp.) już wczesną wiosną pojawiają się skupienia zarodników, jednak większość symptomów pojawia się latem. Zauważalne stają się żółte, pomarańczowe, a następnie rdzawe skupienia zarodników na dolnej stronie liści. Najlepiej sukcesywnie usuwać zainfekowane rośliny, a w przypadku porażenia dużej ilości roślin należy wykonać oprysk preparatem Amistar 250 SC, Discus 500 WG lun Saprol 190 EC. Zabieg wykonujemy, gdy temp. wzrośnie powyżej 10oC i powtarzamy 2-3 krotnie, co ok. 7 dni.

 

Rośliny cebulowe:

Fuzarioza – objawy pojawiają się jedynie na cebulach, na których powstają plamy, zaczynają brzydko pachnieć i są miękkie. Z takich cebul wyrastają niewielkie rośliny. Aby zapobiec chorobie należy je przechowywać w suchych pomieszczeniach, a zarażone cebule należy natychmiast wyrzucać.

Szara pleśń – objawem porażenia grzybem są brązowe plamy i szary nalot na liściach lub kwiatach. Należy regularnie usuwać zarażone części rośliny. Co 7-14 dni warto rośliny opryskać Sarfunem 500 SC.

Penicylioza – cześć cebul staje się suche i twarde, a następnie miękkie i gąbczaste. Najczęściej atakowane są cebule uszkodzone, dlatego bądźmy ostrożni podczas ich wykopywania.

Mokra zgnilizna bakteryjna na korzeniach, łodygach i liściach przechowywanych roślin pojawiają się małe, wodniste plamki. Z czasem plamki powiększają się i pokrywają śluzowatą wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Zarażenie może być powodowane nadmiernym nawożeniem, nieprzepuszczalnym gruntem lub wcześniejszym uszkodzeniem roślin. Należy usuwać i niszczyć wszystkie zarażone rośliny.

Pstrość tulipanów – wirus powoduje plamy i smugi na płatkach kwiatów oraz mozaikowatość liści. Choroba powoduje również ograniczenie wzrostu cebul i roślin. Zarażone cebule należy wykopać i spalić. Pamiętajmy, ze choroba atakuje cebule, które przechowywane są w zbyt wysokiej temperaturze.

Nekroza tulipanów – objawy pojawiają się na pędach, liściach i kwiatach tulipanów w postaci plam. Rośliny zaprzestają swój wzrost, a liście stają się zniekształcone. W celu uniknięcia nekrozy należy stosować odkażanie podłoża oraz usuwać zakażone cebule.

Mozaika tulipanówpłatki kwiatów oraz liście przebarwiają się, a roślina przestaje rosnąć. Należy natychmiast usuwać zarażone cebule, a aby zapobiec atakowaniu przez wirusa należy chronić rośliny przed mszycami, które przenoszą chorobę.

 

Wrzosy i wrzośce i rośliny wrzosowate:

Zgnilizna korzeni i pędów – rośliny słabo rosną i maja matowe liście, pozbawione naturalnego połysku. Czasem dolne liście opadają. Należy usuwać zarażone fragmenty rośliny oraz spryskać preparatem np. Topsin 500 SC lub Topsin 70 WP. Najczęściej choroba dotyczy azalii wrzosów i wrzośców.

Szara pleśń – objawami są jasnobrązowe, wodniste i szybko powiększające się plamy na liściach i kwiatach, które stykają się z podłożem. Porażone fragmenty rośliny obumierają. Chorobę należy zwalczać środkami grzybobójczymi takimi jak: Rovral Flo 255 SC lub Kaptan 50 WP.

Mączniak prawdziwy – charakterystycznym objawem rozwoju choroby i zarodnikowania jest biały i mączysty nalot na szczytowych pędach i młodych liściach. Aby zapobiegać chorobie należy unikać dużej wilgotności podłoża oraz spryskać rośliny preparatem Saprol 190 EC lub Discus 500 WG. Choroba najczęściej dotyczy azalii, różaneczników, pierisów, wrzosów i wrzośców.

Zamieranie pąków i pędów – jeśli zauważymy, że po zimie część pąków azalii i rododendronów pozostaje zamknięta, a ich zewnętrzne łuski charakteryzują się beżowym kolorem to znak, że roślina zaatakowana została przez grzyba powodującego zamieranie pąków i pędów. Chore pędy należy usuwać i palić, a rośliny opryskać jednym z preparatów: Dithane M 45 lub Bravo 500 SC.

Antraknoza – jest to choroba, której objawem mogą być pojawiające się na liściach plamy, a w ostateczności opadanie liści. Należy obrywać i palić zarażone liście, a rośliny należy opryskać jednym z fungicydów: Bravo 500 SC lub Sarfun 500 SC.

 

Drzewa i krzewy ozdobne:

Bakterioza lilaka – najczęściej zakażone są młode wiosenne pędy. Na młodych przyrostach zauważalne stają się nekrotyczne, brunatne plamy, które z czasem obejmują cały pęd. Na liściach pojawiają się plamy o zróżnicowanych kształtach, przechodzące z koloru oliwkowozielonego w brunatny. Ostatecznie barwy zmieniają kolor na czarny. Najlepiej jest jak najszybciej niszczyć rośliny z widocznymi objawami chorobowymi. Wszystkie resztki należy jak najszybciej spalić. Po wystąpieniu pierwszych objawów chorobowych, kiedy chcemy uratować roślinę, warto je opryskać preparatem Miedzian 50 WP.

 

KG

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Komentarze (1)

  • NORBI piątek, 13 kwiecień 2012 12:17

    SUPER PORADY AUTORA KG

Artykuły powiązane

motv