gplus facebook youtube klubmo

Uprawa warzyw na balkonie

Wydrukuj Email
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

uprawa warzyw na balkonie

Wszyscy lubią świeże owoce i warzywa, szczególnie takie w przypadku których mamy pewność skąd pochodzą oraz, że nie są nafaszerowane chemią. Dziś niestety coraz częściej w sklepach goszczą m.in. pomidory które nigdy np. nie widziały gleby, truskawki, które nieraz mają wielkość pięści dziecka i do tego bez żadnego aromatu (nie mówiąc o smaku). Posiadacze ogrodów i ogródków działkowych maja nieco łatwiej bo mogą się pokusić o własną uprawę sezonowych warzyw i owoców. Jednak również posiadacze balkonów tych małych i dużych również mogą stać się posiadaczami własnego warzywnika.

Na balkonie z łatwością możemy uprawiać rozmaite warzywa. Dobór odpowiednich gatunków i odmian pozwoli nam cieszyć się smakami własnoręcznie uprawianych warzyw. W takim przypadku mamy pewność tego co jemy, że nie są to produkty ziemi wzmacniane chemią, ale zdrowe i pachnące efekty naszej balkonowej uprawy.

 

To co nas jedynie ogranicza w przypadku uprawy balkonowej warzyw ( w pojemnikach ) jest to powierzchnia. Dla tego też nie wszystkie rodzaje warzyw się nadają do uprawy balkonowej. Na balkonie nie możemy sobie wówczas pozwolić na uprawę warzyw, które potrzebują dużo miejsca do wzrostu czyli: wszystkie warzywa kapustne, warzywa tworzące głęboki system korzeniowy, duże liściaste czy też większe dyniowate.

uprawa warzyw na balkonie

 Do uprawy na balkonie idealnie nadają się warzywa, które posiadają krótki okres wegetacji, wszelkie karłowe odmiany i takie, które osiągają nie wielkie rozmiary. Są to:

- fasola pnąca

- szczypiorek

- rzodkiewka

- cebula

- seler naciowy

- ziemniaki

- papryka roczna

- sałata

- ogórek

- niektóre odmiany pomidorków koktajlowych

- koperek

- jarmuż

- cukinia

 

uprawa warzyw na balkonie

JAK UPRAWIAĆ?

Do uprawy warzyw idealne będą balkony o wystawie południowej i południowo zachodniej czyli takie gdzie jest stosunkowo długi okres nasłonecznienia. Istotne jest aby dobrać gatunki warzyw do wielkości naszego balkonu oraz pojemników w których mamy zamiar je uprawiać. Kluczowym elementem w uprawie balkonowej warzyw jest PODŁOŻE. Możemy zastosować podłoże wykopane w ogródku, jednak musimy pamiętać taka ziemia wymaga dodania przez nas do niej kompostu. Możemy również użyć do tego celu specjalnej ziemi do uprawy warzyw, którą możemy kupić w centrach ogrodniczych.

 

Musimy mieć na uwadze przy uprawie warzyw w pojemnikach, że gleba w nich znacznie szybciej się nagrzewa. Zmusza nas to do częstszego i systematycznego podlewania. Uprawiane warzywa najlepiej jest podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem gdy słońce już jest łagodniejsze. W okresie wiosennym podlewamy co kilka dni (zwykle co 2-3 dni) zaś w okresie ciepłego lata podlewać należy nawet i codziennie.

uprawa warzyw na balkonie

 Kolejnym istotnym krokiem przy balkonowej uprawie warzyw jest ich nawożenie, ale tylko i wyłącznie naturalnymi, organicznymi nawozami. W końcu zależy nam na uprawie takich warzyw, które bezpośrednio po zerwaniu będziemy mogli spożyć. Jako naturalny nawóz dobrze sprawdzi się biohumus ( o którym możecie poczytać TUTAJ ). Stosujemy go w rozcieńczonej formie z wodą przy każdorazowym podlewaniu.To co jest bardzo istotne przy wprowadzaniu takiego naturalnego nawozu to to, że nie ma możliwości przedawkowania go.

 

Nie wątpliwą zaletą uprawy warzyw na balkonie jest to, że jest ona znacznie łatwiejsza niż w tradycyjnym ogrodzie. Mniejszy znacznie mamy wówczas problem z odchwaszczaniem. Swego rodzaju mobilność pojemników i donic daje szersze możliwości ciekawego zaaranżowania warzywnego kącika na balkonie. Ponad to kolorowe warzywa wprowadzają barwny akcent do naszego balkonu. Stanowią również niewątpliwą wielką korzyść, że mamy możliwość kosztowania własnoręcznie uprawianych warzyw  bezpośrednio po zerwaniu. Wówczas mamy pewność, że są one najświeższe.

uprawa warzyw na balkonie

Opracowanie: architekt krajobrazu Agnieszka Chrobok

zdjęcia: domeny publiczne

 

 

 

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał jeszcze komentarza. Bądź pierwszy!

Artykuły powiązane

motv