gplus facebook youtube klubmo

Własna pasieka w Twoim ogrodzie cz.2

Wydrukuj Email
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

wlasna pasieka w twoim ogrodzie cz. 2

Dzisiejszy artykuł to druga część z cyklu "własna pasieka w Twoim ogrodzie". Jeżeli planujecie założenie własnej, małej pasieki dziś przybliżymy Wam jak powinno wyglądać wyposarzenie pszczelarza.

wlasna pasieka w twoim ogrodzie cz.2

Jednym z podstawowych elementów wyposarzenia pszczelarza jest odpowiedni strój w którym pracujemy przy ulach. Taka odzież to podstawa,  gdyż zapewnia nam bezpieczeństwo podczas pracy. Na strój pszczelarza składa się specjalny kombinezon chroniący wszystkie części ciała, nakrycie głowy- kapelusz połączony z siatką chroniąca naszą twarz oraz szyję przed potencjalnymi użądleniami. Alternatywą dla kombinezonu może być bluza pasieczna ze specjalnym kołnierzem do szczelnego zakładania kapelusza pszczelarskiego. Odzież pszczelarska powinna być uszyta z materiałów przewiewnych i lekkich, w jasnej kolorystyce. Najlepiej jest wybrać strój uszyty z lnu i bawełny, który zapewni odpowiedni komfort pracy. Nogawki kombinezonu należy chować w długie skarpetki oraz buty, w celu zabezpieczenia się przed dostaniem się pszczół pod odzież.
wlasna pasieka w Twoim ogrodzie

Kolejnym elementem w jaki przyszły pszczelarz musi się wyposażyć jest PODKURZARKA, która służy do odymiana pszczół. Odymianie ma na celu uspokojenie pszczół przy otwieraniu uli. W obecności dymu robotnice napełniają swoje wola miodem i są znacznie mniej agresywne.

wlasna pasieka w Twoim ogrodzie cz.2

wlasna pasieka w Twoim ogrodzie cz.2

Kolejny element to DŁUTO PASIECZNE. Przy jego pomocy rozdzielamy połączone kitem pszczelim elementy ula. Ponad to dłuto pasieczne jest pomocne przy zeskrobywaniu z ramek kitu oraz wosku.

wlasna pasieka w Twoim ogrodzie

Każdy pszczelarz musi posiadać MIODARKĘ, przy jej pomocy możliwe jest odwirowanie miodu z plastrów. Istotne jest aby elementy z jakich jest wykonana miodarka były kwasoodporne, z uwagi na to iż miód ma odczyn kwaśny i może wchodzić w reakcje.

wlasna pasieka w Twoim ogrodzie cz.2

 

wlasna pasieka w Twoim ogrodzie cz.2

NÓŻ lub ODSKLEPIACZ WIDELCOWY jest bardzo pomocny przy zdejmowaniu wosku z wypełnionych miodem komórek plastra. Nóż dobrze sobie poradzi na wszelkich gładkich powierzchniach plastra, zaś odsklepiacz przyda się w miejscach gdzie plaster miodu jest nie równo zbudowany- z licznymi wybrzuszeniami.

wlasna pasieka w Twoim ogrodzie cz.2

Wymienione elementy to podstawowe wyposarzenie pszczelarza. Jak widać praca w pasiece to czasochłonna i odpowiedzialna praca, wymagająca od nas wiele cierpliwości oraz ostrożności.

 

 

opracowanie: architekt krajobrazu Agnieszka Chrobok

zdjęcia: domeny publiczne

 

 

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał jeszcze komentarza. Bądź pierwszy!

Artykuły powiązane

motv