wczesna-wiosna1

Wyobraź sobie Twój ogród malowany wiosennym słońcem: jaskrawością forsycji, magią oczarów, fioletem wawrzynka, bielą kaliny i pastelowymi barwami magnolii. Przedstawiamy paletę barw wczesnej wiosny, z której możesz wybierać kolory do swojego ogrodu. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem krzewy zaskakujące obfitością kwiatów, rozwijających się przed rozwojem liści oraz wyjątkowym zapachem. Zauroczeni pięknem roślin pamiętajmy, aby w doborze kierować się przede wszystkim potrzebami roślin, takimi jak: stanowisko, podłoże oraz wielkością jaką osiąga dany krzew.

Abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum)  – nazywane białą forsycją (Fot. 1.)  - kwitnie obficie od marca do maja, białe, pachnące migdałami kwiaty ukazują się przed rozwojem liści. Pokrój nieregularny, jednak dobrze znosi formowanie, dorasta do 1,5 m. Abeliofylum ma również atrakcyjny czerwonobrązowy kolor pędów. Jesienią przebarwia się na żółto i pomarańczowo. Lubi miejsca półcieniste, osłonięte i ciepłe, ziemię przepuszczalną, lekko kwaśną. Po kwitnieniu można mocno przyciąć, na zimę należy okrywać.

wczesna-wiosna2

Fot. 1.

Forsycja pośrednia ‘Minigold’ (Forsythia x intermedia ‘Minigold’ ) – odmiana forsycji o zwartym pokroju dorastająca do 1,5 m wysokości. Jasnożółte kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści na przełomie marca i kwietnia. Po przekwitnięciu może stanowić tło dla innych roślin, ma jasnozielone liście, jesienią przebarwia się na żółto. Forsycja lubi stanowiska słoneczne, ciepłe, gleby żyzne i dość wilgotne. Na zbyt suchych i wietrznych stanowiskach przemarza. Nadaje się na niskie nienormowane żywopłoty.

Kalina wonna (Viburnum farreri) - kwitnie przed rozwojem liści od lutego do kwietnia, kwiaty białe w kulistych kwiatostanach, silnie pachnące. Pokrój rozłożysty, krzew dorastający do 2 m wys. Lubi stanowiska słoneczne do półcienistych, gleby próchniczne, przepuszczalne. Krzew ozdobny również z czerwonych kulistych owoców, oraz jesiennego przebarwienia liści na czerwony kolor.

Magnolia gwiaździsta ‘Rosea’  (Magnolia stellata ‘Rosea’) – odmiana kwitnąca obficie na przełomie marca i kwietnia, kwiaty duże, jasnoróżowe (Fot 2.). Krzew dorasta do 2,5–3 m wysokości, ma kulisty pokrój. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, glebę żyzną, bogatą w próchnicę, lekko kwaśną. Jest jedną z najbardziej mrozoodpornych magnolii.

wczesna-wiosna2

Fot. 2.

Oczar pośredni ‘Primavera’ (Hamamelis x intermedia) - kwiaty żółte z czerwoną nasadą, kwitnie od stycznia do marca. Jest to krzew o luźnym pokroju dorastający do 3 m wysokości. Lubi stanowiska słoneczne do półcienistego, gleby żyzne, wilgotne, lekko kwaśne. Po kwitnieniu krzew pokrywa się ciemnozielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na atrakcyjny żółtopomarańczowy kolor.

Oczar pośredni ‘Feuerzauber’ (Hamamelis x intermedia)  – odmiana o kwiatach czerwonych, kwitnie od stycznia do marca. Krzew osiąga 4 m wysokości, jego pokrój jest luźny. Nadaje się do pojedynczych nasadzeń. (Fot.3.)

Oczar wielkokwiatowy (Hamamelis mollis)kwitnie obficie od stycznia do marca, kwiaty żółte ukazują się przed rozwojem liści. Lubi stanowiska słoneczne, ciepłe osłonięte, gleby lekko kwaśne, przepuszczalne. Nie wymaga ciecia i nie zbyt dobrze znosi zbyt gęste sąsiedztwo roślin.

wczesna-wiosna3

Fot. 3.

Migdałowiec karłowy (Prunus tenella) – kwitnie przez rozwojem liści na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty czerwono różowe, pachnące. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne. Dorasta do 1,5 m wysokości, pokrój kulisty, spłaszczony. Jest odporny i silnie rozrasta się poprzez rozłogi, dlatego polecany jest m.in. na skarpy.(Fot. 4.)

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) - krzew o wiotkich pędach, prowadzony przy podporach jako pnącze. Kwiaty żółte, pachnące, umiejscowione na całej długości pędów. Kwitnie od października do listopada i ponownie od lutego do kwietnia. Dorasta do 2 – 3 m, preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych, osłonięte. Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych, zasadowych.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) – kwitnie przed rozwojem liści, na przełomie marca i kwietnia. Kwiaty różowe, silnie pachnące, obficie obsypują niewielki krzew. Wawrzynek dorasta do 1–1,5 m wys.,  ma zwarty pokrój.  Po przekwitnięciu pojawiają się owoce, latem nabierają czerwonej barwy. Lubi gleby wapienne,  odporny na mrozy, lecz wrażliwy na suszę. Krzew nie lubi cięcia. Jest to piękna, lecz niebezpieczna roślina, silnie trująca.

wczena-wiosna

Fot.4.

 

Architekt krajobrazu Karolina Jędruszczak

zdjęcia: domeny publiczne