Historia ogrodow cz.4 ogrody starożytnego Rzymu

Kolejna czwarta podróż;  tym razem do ogrodów starożytnego Rzymu. Ogrody te bazowały i były dalszym rozwinięciem ogrodów starożytnej Grecji. Dlatego też odnajdujemy w  nich wiele wspólnych elementów. Rzymskie ogrody charakteryzowało umiłowanie krajobrazu otaczającego rozległe rezydencje. Główną inspiracją stanowił religijny kult przyrody - świata zamieszkanego przez bóstwa.

Kultura i sztuka starożytnego Rzymu trwała przez 600 lat od 282 r.p.n.e. Sztuka ogrodowa starożytnego Rzymu była pod silnym wpływem sztuki starożytnej Grecji z uwagi na to iż Rzymianie byli zafascynowani sztuką Grecką. Z całych czasów starożytnych to właśnie ogrody rzymskie są najlepiej nam znane. Informacje na ich temat mamy z literatury, ikonografii oraz prac wykopaliskowych. Najwięcej informacji pochodzi z wykopalisk w Pompejach oraz Herculanum gdzie wybuch wulkanu Wezuwiusza w 79 roku spowił całą ziemię lawą i popiołem.

 

Wyróżnić możemy tutaj ogrody prywatne przy domostwach miejskich  ( villa urbana), które w porównaniu z Greckimi były znacznie większe. Posiadały obszerniejsze dziedzińce wewnętrzne. Wyróżnić możemy tutaj nie duże atrium, które było za wejściem do domu, w tej części zwykle lokowano basen o prostym regularnym kształcie gdzie gromadzono deszczówkę do podlewania roślin. Za atrium był swego rodzaju salon gdzie przyjmowano gości, a dalej znajdował się obszerny dziedziniec otoczony kolumnadą gdzie występował ogród ozdobny. Nieodłącznymi elementami tego ogrodu były elementy rzeźbiarskie oraz fontanna, która była zwykle umiejscowiona na środku dziedzińca. Na tyłach domu najczęściej lokalizowano ogród użytkowy gdzie uprawiono warzywa i owoce. To co było charakterystyczne równiez dla ogrodów starożytnego Rzymu to osiowy układ, zgeometryzowany oraz silne powiązanie z budynkiem.

historia ogrodow cz.4 ogrody starozytnego rzymu

historia ogrodow cz.4 ogrody starozytnego rzymu

Historia ogrodow cz.4 ogrody starozytnego rzymu

Cechy przydomowych ogrodów rzymskich

1. oczywista sprawa to regularny, geometryczny kształt, żadnych wygibasów, fal itd.
2. kąty proste
3. powtarzalność pewnych rozwiązań, wymiarów, tzw. modułowość i symetryczność
4. rośliny sadzone w geometrycznych kwaterach, często nieco wyniesionych nad poziom całości
5. brak trawnika, całość utwardzona (bruk, płyty, kamień)
6. woda w centralnym punkcie, najczęściej regularny zbiornik po środku wnętrza
7. dekoracja rzeźbiarska (charakterystyczna zwłaszcza dla perystylu)

 

Od  I do V wieku naszej ery nastąpił najintensywniejszy rozwój sztuki ogrodowej w Rzymie. W tym okresie powstało najwięcej najbardziej okazałych ogrodów-rezydencji min. imperatorów rzymskich oraz wysokich urzędników Cesarstwa Rzymskiego.

historia ogrodow cz.4 ogrody starozytnego rzymu

Wyposarzenie takich ogrodów było bardzo bogate i różnorodne (pisali o nich między innymi Cycero i Pliniusz). Pojawiały się organy wodne, ruchome fontanny z licznymi rzeźbami czy teatry wodne. Przykładem takiego wspaniałego ogrodu była Villa Hadriana, której pozostałości możemy podziwiać do dziś. Ogród ten posiadał wiele różnych wnętrz rozlokowanych w obrębie dużego założenia krajobrazowego. 

Historia ogrodów cz.4: Ogrody starożytnego Rzymu

Historia ogrodów cz.4: Ogrody starożytnego Rzymu

Historia ogrodów cz.4: Ogrody starożytnego Rzymu

Historia ogrodów cz.4: Ogrody starożytnego Rzymu

 Publiczny ogród termalny. Były to pierwsze publiczne ogrody we współczesnym znaczeniu. Otaczały one termy czyli założenia kąpielowe, które poza rolą higieniczną spełniały również funkcję parków, miejsc do spacerowania i ochrony przed palącym słońcem. Przykładem takich założeń jest Horti Sallustiani i Porticus Liviae. W obrębie takich założeń prowadzono aleje pomiędzy wysokimi drzewami takimi jak cyprysami czy palmami.

historia ogrodow cz.4 ogrody starozytnego rzymu

historia ogrodow cz.4 ogrody starozytnego rzymu

Roślinność, która występowała przy ogrodach przydomowych jak i termalnych

- laury

- figowce

- różaneczniki

- winorośl

- bluszcz

- mirt

- róże

- zawilce

- lilie

- liliowce

- kosaćce

- bukszpan

- cis

- palmy

- bananowce

- drzewa cytrusowe

 

Opracowanie: architekt krajobrazu Agnieszka Chrobok

Zdjęcia: domeny publiczne